Uroczystej sumie przewodniczył Ks. Bohdan Dutko z Dębowca który wygłosił również homilię.

Kliknij i odsłuchaj homilię

W tym dniu świętowaliśmy 635 rocznicę powstania Parafii oraz 35 rocznicę przeniesienia do kościoła figury NMP Ołpińskiej.

Prawda o chwalebnym Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny z duszą i ciałem jest znana w Kościele i czczona od najdawniejszych wieków. Przeświadczenie o tym, że ciało Matki Bożej nie mogło podlegać rozkładowi, tak jak ma to miejsce w przypadku wszystkich innych ludzi, podległych skutkom grzechu pierworodnego, wyrażone zostało w ciągu historii Kościoła w wielu świadectwach, wzmiankach i śladach. To odwieczne przekonanie w Kościele potwierdzają wyraźnie liczne świątynie oddane Bogu pod wezwaniem Maryi Panny Wniebowziętej na długo przed ogłoszeniem tego dogmatu w 1950 roku. Świadczą o tym również święte obrazy otaczane czcią w kościołach przez wiernych. Także księgi liturgiczne od czasów chrześcijańskiej starożytności tak we wschodnich, jak i w zachodnich obrządkach Kościoła, potwierdzają obchody liturgiczne tej tajemnicy wiary. Nazywają one to święto „Zaśnięciem” lub „Wniebowzięciem Świętej Maryi”.

W polskiej (i nie tylko) tradycji święto zwane jest również świętem Matki Bożej Zielnej. Na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, poświęca się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Lud wierzy, że zioła poświęcone w tym dniu za pośrednictwem Maryi otrzymują moc leczniczą i chronią od chorób i zarazy.

Wieńce wykonali: grupa wieńcowa działająca przy OSP Ołpiny, przedstawiciele sołectwa Ołpiny, przysiółek Biedoszyce oraz Prochownia.

 

 

Kliknij i zobacz "Wigilia Wniebowzięcia NMP - APEL MARYJNY"