Triduum Paschalne to liturgia rozciągająca się na 3 dni, lecz wyrażający jedno wydarzenie – ofiarę na krzyżu Jezusa Chrystusa i Jego zmartwychwstanie.

Jedność Tajemnicy - Jedna liturgia

Nie są to trzy odrębne nabożeństwa – lecz jedna celebracja. Rozpoczyna się znakiem krzyża na początku wieczornej Mszy w Wielki Czwartek. Ta jednak nie kończy się błogosławieństwem i rozesłaniem wiernych. Zakończenia nie ma też wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Tej ostatniej nie rozpoczynamy – podobnie jak i Wigilii Paschalnej – znakiem krzyża. W Wielki Piątek celebransi w milczeniu wchodzą do kościoła i padają na twarz przed obnażonym ołtarzem.

W Noc Paschalną rozpalamy i święcimy ogień. Liturgia Świętych Trzech Dni trwa bez przerwy. To tylko my wychodzimy i wchodzimy w jej rzeczywistość.

Mandatum, czyli umycie nóg - Obnażenie ołtarza - Adoracja Krzyża - Czuwanie na cześć Pana - Ogień - Paschał - Liturgia chrzcielna - Procesja rezurekcyjna

Poniżej możesz zobaczyć relecje fotograficzną z Triduum Paschalnego.