W dniu 30 września 2023 r. były klasztor Sióstr Dominikanek w Ołpinach, zostały poświęcony i oddany do użytku jako "Dzienny Dom Seniora w Ołpinach".

Od Eufemii Rogawskiej po czasy współczesne, rola ta sama, POMOC DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI.

Kliknij na zdjęcie i przeczytaj więc o historii Klasztor Sióstr Św. Dominika w Ołpinach

"W 1991 roku obchodzono rocznicę 100-lecia istnienia klasztoru ołpińskiego, jednego z najstarszych domów zakonnych na terenie diecezji tarnowskiej. Uroczystości tej przewodniczył bp Władysław Bobowski z Tarnowa. Jubileusz przyczynił się do przypomnienia parafianom o znaczeniu pracy sióstr. Na przestrzeni ponad stuletniej historii klasztor odegrał bowiem ważną rolę jako żywy ośrodek oddziaływania apostolskiego. podejmowały one najpilniejsze zadania społeczne: pracę katechetyczną, pielęgniarską i wychowawczą. Starały się więc podnieść poziom oświaty i moralności mieszkańców Ołpin i okolic. Ze swej strony społeczność ta „odwdzięczyła się dziewięcioma powołaniami do Zgromadzenia Sióstr św. Dominika.

Dominikanki dały świadectwo przede wszystkim przez swą obecność i modlitwę. Opiekowały się Dziewczęcą Służbą Maryjną i uczyły religii pięciolatki, które nie chodzą do przedszkola. Począwszy od 1993 roku, przełożone domu w Ołpinach otrzymały również przywilej nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej. Msza święta w kaplicy klasztornej była odprawiana raz na dwa tygodnie, a w pozostałe dni siostry uczęszczały do kościoła parafialnego. Często księża będąc przejazdem w Ołpinach odprawiali mszę świętą właśnie w klasztorku.

W krajobraz ołpińskiej parafii wpisał się klasztor dominikanek, który Eufemia Rogawska ufundowała z myślą o opiece nad chorymi, biednymi i opuszczonymi w parafii i okolicznych wioskach. Płynęły lata, zmieniła się wioska Ołpiny, zmienili się ludzie, ich problemy i potrzeby."

(...) Wybudowany, remontowany i modernizowany przy wsparciu parafii „klasztorek” – tak najczęściej się mówiło, był ważnym miejscem w Ołpinach, elementem wpisanym na stałe w kształtowanie duchowości parafii. 8 sierpnia (w święto św. Dominika) 2011 roku klasztor został opuszczony przez siostry.

Obecnie w Ołpinach oddaje się ludzi w podeszłym wieku do domów opieki w różne strony Polski. Zapewne dla tych osób przeżycie swego złotego okresu życia byłoby o wiele radośniejsze w zakładzie w Ołpinach.

Źródło: O. Zdzisława Gogoli OFMConv„OŁPINY ŚLADAMI PRZODKÓW”

I tak oto po wielu latach, zniszczone zbudowania po byłym klasztorze Sióstr Dominikanek w Ołpinach, zostały odnowione, poświęcone i oddane jako "Dzienny Dom Seniora w Ołpinach".

Szereg starań wielu ludzi, sprawił, że budynek nabrał nowego blasku, nabrał nowego życia.

Uroczystego poświęcenia dokonał Pasterz naszej diecezji Ks. Bp. Andrzej Jeż.

W uroczystościach brali udział przedstawiciele władz lokalnych oraz władz krajowych, dzięki którym ta inwestycja mogła mieć swój finał 30 września 2023 r.

Warto podkreślić obecność wielu księży rodaków, a także księży z dekanatu Ołpiny, pojawiły się również Siostry Dominikanki z Krakowa.

Poniżej fotograficzna z tego ważnego, historycznego wydarzenia.