Patronat honorowy nad imprezą objął Wójt Gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd. Odbyła się ona 10 czerwca 2019 roku w sali Wiejskiego Domu Kultury w Ołpinach.

Sympozjum zainaugurowane zostało uroczystą Mszą Świętą w Kościele Parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP pod przewodnictwem ks. proboszcza Jerzego Janeczka. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Edward Kobos, zaś Eucharystię uświetniła swoim śpiewem parafialna Schola.

Druga część uroczystości miała miejsce w domu kultury. Otwarła ją Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Ołpinach pani Jolanta Górka, która zacytowała słowa zaczerpnięte z poezji dziewiętnastowiecznego poety, pedagoga i działacza społecznego Stanisława Jachowicza:

Cudze chwalicie,

Swego nie znacie,

Sami nie wiecie,

Co posiadacie.

A boć nie śliczne

Te wioski liczne?

Ten kraj kochany?

Następnie oznajmiła zebranych, że tematem przewodnim III Sesji Naukowej są słowa: „Wielkie Osobowości Ziemi Ołpińskiej”. Pani Dyrektor wyraziła ogromną radość, iż z pomocą Bożą możemy po raz kolejny wspólnie świętować drugi dzień Święta Zesłania Ducha Świętego.

Dziś gromadzimy się, by pochylić się nad sylwetkami Synów i Córek Ziemi Ołpińskiej, którzy swoją pracą, talentem, posługą bliźniemu na trwałe rozsławili w kraju i za granicą nasz mały zakątek ziemi, bliskie sercu każdego z nas tu zgromadzonych – Ołpiny – powiedziała. A później podkreśliła: Podczas dzisiejszej uroczystości chciejmy dowartościować to, co nasze, rodzime, ołpińskie – postaci słynnych ołpinian.

Po krótkiej przemowie pani Jolanta Górka serdecznie powitała zaproszonych gości: Wójta Gminy Szerzyny pana Grzegorza Gotfryda, Radnych Rady Gminy Szerzyny, pana Tadeusza Pyzika sołtysa sołectwa Ołpiny, ks. Jerzego Janeczka proboszcza parafii Ołpiny, ks. Edwarda Kobosa wikariusza parafii Ołpiny, o. dr. hab. Zdzisława Gogolę profesora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, o. Stanisława Augustyna redemptorystę i rodaka z Ołpin, ks. Antoniego Mikruta rodaka z Ołpin, panią Annę Niemiec Dyrektora Centrum Zarządzania Edukacją Gminy Szerzyny, panią Lidię Mastyj Przewodniczącą Rady Rodziców, panią Barbarę Wójcik przedstawiciela Grona Pedagogicznego, panią Małgorzatę Grędel Dyrektora Publicznego Przedszkola w Ołpinach, Nauczycieli, Uczniów, Nauczycieli emerytowanych, Pracowników Domu Kultury w Ołpinach, przedstawicieli Seniorów z Ołpin i Szerzyn oraz wszystkich obecnych Mieszkańców Ołpin.

Po oficjalnym otwarciu III Sesji Naukowej pani Dyrektor zaprosiła wszystkich zebranych do wspólnego wysłuchania przygotowanych wystąpień.

Najpierw zabrała głos pani Barbara Wójcik, która przygotowała oraz przedstawiła wykład: „Władysław Solarz – organista ołpiński”. Kolejnym prelegentem był o. Stanisław Augustyn, a temat jego wystąpienia brzmiał: „Posługa misjonarska w Boliwii Ojca Redemptorysty – Rodaka z Ołpin”.  Następnie pani Lidia Mastyj zaprezentowała sylwetkę artysty – rzeźbiarza: „Stanisław Bryndal – Michał Anioł z Ołpin”. Ostatnim prelegentem był o. dr hab. Zdzisław Gogola. Jego  wystąpienie dotyczyło książki, która jest zbiorem biografii wielkich ołpinian. Obecnie Autor ją  kompletuje i przygotowuje do wydania pt. „Zasłużeni dla Ołpin”. Na zakończenie wszyscy zebrani obejrzeli film „Z pokojem i dobrem” według scenariusza i realizacji Aleksandry Mączki,  przedstawiający krótką historię misji oraz męczeństwo franciszkanów pracujących w Peru: błogosławionych Zbigniewa i Michała. Krótkie słowo do zebranych skierował również Wójt Gminy Szerzyny, który następnie podziękował Prelegentom oraz wręczył im pamiątkowe fotografie przedstawiające piękno ołpińskiego krajobrazu. Oprawę muzyczną spotkania przygotowali uczniowie szkoły w Ołpinach pod kierunkiem pana Marka Bąka.

Aby odsłuchać, kliknij na wybrany materiał:

Homilia wygłoszona przez Ks. Edwarda Kobosa

III Sesja Naukowa - „Wielkie Osobowości Ziemi Ołpińskiej”:

Część 1

Część 2