Zawiązanie wspólnoty miało miejsce w parku miejskim, gdzie zgromadziło się około 4 tys. młodych wraz ze swoimi duszpasterzami. Wśród nich znalazła się także grupa z dekanatu ołpińskiego pod opieką ks. Mirosława Rabijasza. 
Część ewangelizacyjną o Bogu żywym, czyli takim, który mówi, słucha i myśli, wygłosił o. Remigiusz Recław ze wspólnoty Mocni w Duchu. O. Remigiusz zwrócił uwagę na to, że większość z nas wierzy w Boga, który jest trupem, niemową. Aby był

On żywy, potrzeba nam wiary, która płonie, pali się. Dla Boga nasze serce powinno być rozgrzane. Katecheza przeplatana była ćwiczeniami duchowymi, modlitwą wstawienniczą oraz śpiewem uwielbienia, który prowadzili uczestnicy Diecezjalnych Warsztatów Muzycznych. Młodzi wielbili  Boga za wielkie rzeczy, które czyni w życiu każdego z nas.
Później młodzież udała się do Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej, aby uczestniczyć we Mszy św., której przewodniczył bp Andrzej Jeż. Zwracając się do młodych, wyraził on radość z powodu ich obecności oraz bliskości przede wszystkim duchowej. 

Maryja usłyszała od anioła- „Nie bój się”.  Każdy to zdanie słyszy. Bóg zaprasza nas do wspólnej wędrówki i mówi: nie bój się, nie lękaj się, zawierz mi, pozwól mi działać w swoim życiu. Trzeba zawierzyć i zaufać Bogu niezależnie od sytuacji i dać się prowadzić przez Niego, tak jak uczyniła to młoda Maryja. (...) Poprzez modlitwę odczytajcie, co jest Waszym szczególnym darem, talentem. Cieszcie się życiem, istnieniem, możliwością służenia drugiemu człowiekowi. Odkryjcie ludzi, którzy są wokół Was na nowo. Zacznijcie odkrywać w nich dobro i piękno. (…) W kontekście V Synodu macie ważne zadanie ewangelizacyjne, zwłaszcza względem swoich rówieśników. Jesteście odpowiedzialni za ich relacje z Chrystusem, z Kościołem, za ich zbawienie – powiedział w homilii bp Andrzej Jeż.

Przypomniał on także młodym słowa Ojca Świętego Franciszka, który tak napisał: Możecie sprawić, aby Wasze życie stało się narzędziem dla ulepszania świata. 
Po Eucharystii zgromadzeni w bazylice wzięli udział w nabożeństwie różańcowym oraz adoracji Najświętszego Sakramentu.
Finałem spotkania było odśpiewanie polskiej aranżacji hymnu na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Wykonali go muzycy i śpiewacy z Limanowej. Spotkania w ramach diecezjalnych Synai pomagają podtrzymywać oraz ożywiać pragnienie młodych ze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, którzy chcą iść za Chrystusem, bo razem z Nim czują się szczęśliwi, czują w sobie pragnienie życia w miłości i pokoju. Podczas takich zgromadzeń młodzi wzajemnie umacniają się swoją wiarą, swoim entuzjazmem, swoją obecnością oraz darem wspólnoty.